Jak vybrat udírnu?

V udírně se dá připravit spousta druhů potravin dle vaší chuti. Proč tedy nepotěšit své chuťové pohárky poctivou domácí uzeninou? Níže se dozvíte, na co se při výběru udírny zaměřit.

 

Pokud potřebujete poradit s výběrem udírny nebo máte jiné otázky, budeme rádi, když nám zavoláte na tel. 495 760 302 nebo napíšete e-mail na info@udirny.eu

Druhy udíren

Na trhu existuje několik druhů udíren. V zásadě se liší dle toho, jakou technologii uzení využívají, jaký využívají zdroj tepla, jakou mají kapacitu, jakou mají konstrukci  a z jakého jsou materiálu.

Přenosné a pevné udírny

V prní fázi nákupu bychom si měli uvědomit, jak chceme udírnu využívat, jaké množství potravin budeme udit a kam můžeme udírnu umístit. Dle těchto kritérií lze udírny rozdělit na pevné (stálé) a přenosné. 

Přenosné udírny jsou vhodné v případech, kdy chceme udit na různých místech, brát si udírnu s sebou na akce s přáteli, na dovolenou atd. Je tedy logické, že tyto udírny jsou relativně skladné a lehké. Na druhou stranu jsme omezeni jejich kapacitou cca do 5kg surovin a někdy i použitými technologiemi a funkcemi. Do této kategorie patří i nejmenší stolní udírny, vhodné především na uzení ryb, nebo přeuzování již hotových uzenin. Pro snadný transport se využívají udírny teleskopické, oblíbené pro svou skladnost a malou váhu.

 

další přenosné udírny

Pokud neplánujeme, že udírnu budeme pravidelně převážet a nevadí nám, že zabere o něco více místa, volíme spíše udírnu pevnou. Ty středně velké pojmou cca 10-12 kg surovin a umožňují nejen uzení svisle zavěšených surovin, ale i roštové uzení . Pokud plánujeme udit často a pro hodně lidí, vybíráme z velkých udíren na 15 - 25 kg.

další udírny

Materiál udíren

Nejčastějšími materiály, ze kterých se udírny vyrábějí jsou ocel, nerezová ocel, nebo  pozinkovaný plech. Ocelové udírny jsou většinou vyrobeny ze silnostěnných plechů s povrchovou úpravou proti nepříznivým vlivům počasí. U těchto udíren je třeba počítat s vysokou hmotností. Nerezové udírny jsou dražší, ale mají delší životnost. Udírny z pozinkovaného materiálu jsou nejlevnější variantou udíren. Kromě těchto nejčastějších materiálů se na trhu nacházejí udírny dřevěné, udírny postavené z prefabrikátů nebo zděné udírny.

Zdroj tepla při uzení

Uzení je tepelné zpracování masa a masných výrobků účinkem tepla a kouře z vybraných tvrdých dřevin. Pro vlastní uzení a vývin kouře je tedy nezbytný zdroj tepla. U mnoha udíren je základním zdrojem tepla a kouře oheň, který vzniká spalováním kvalitních tvrdých druhů dřeva, dřevěné drti, nebo pilin. Moderní udírny, pro dosažení požadované teploty a vývinu kouře, využívají elektrické topné spirály. U tohoto způsobu ohřevu dochází k výraznému snížení spotřeby kvalitního dřeva a je zde snažší regulace požadované teploty v udírně.      

 

Typy udíren

Multifunkční udírny

Multifunkční udírny jsou jedny z nejoblíbenějších především jako zahradní udírny pro domácnosti. Mají široké využití a jsou vhodné pro uzení masa, klobás, ryb nebo i sýrů. V těchto udírnách lze topit dřevem, dřevěnou drtí, nebo pilinami. Pro urychlení doby uzení a dosažení kvalitnějšího výsledku lze většinou tyto udírny doplnit elektrickou topnou spirálou.

 

další multifunkční udírny

Izolované udírny

Většinu druhů udíren je možné používat především od jara do podzimu, kdy venkovní teplota neklesá pod 5°C. Izolované udírny lze provozovat celoročně. Využívají se tedy nejčastěji pro profesionální a komerční účely, ale nesmí chybět ani u těch největších milovníků uzení.

 

Elektrické udírny

Jedná se o moderní způsob uzení kde zdrojem tepla je elektrická topná spirála s možností regulace teploty v udírně. Tato spirála slouží i jako zdroj tepla pro roztápění a vývin kouře udících dřevěných drtí nebo pilin. Tato technologie výrazně zkrátí dobu uzení bez nutnosti stálé obsluhy a výsledkem je mnohem zdravější pokrm, chuťově srovnatelný s přípravou v klasické udírně. Díky regulaci udícího procesu navíc ušetříme na spotřebě paliva.

další elektrické udírny

Automatické (digitální) udírny

Automatické udírny nabízejí moderní způsob uzení s perfektní regulací teploty a vlastního udícího procesu. Vše je automatizováno, stačí na ovládacím panelu nastavit požadovanou teplotu, vývin kouře a dobu uzení. Automatika zajistí celý proces uzení včetně dávkování zvolených udících dřevěných směsí. V těchto udírnách dosáhne perfektních výsledků i začátečník.  

 

další automatické udírny

Kombinované udírny s grilem

Oblíbené kombinované udírny se zahradním grilem jsou ideálním kompromisem do mnoha domácností. Většinou lze použít jak udírnu, tak i gril na jedno roztopení a můžete tak  připravovat více druhů pokrmů najednou. Tímto zařízením navíc ušetříte místo na zahradě.

 

další udírny s grilem

Techniky (metody) uzení

Uzení je způsob tepelného zpracování potravin pomocí kouře vzniklého spalováním vybraných druhů tvrdého dřeva. Pomocí tepla a působením kouře dochází ke konzervaci, aromatizaci a změně barvy uzených potravin.  Dle požadavků na jejich výsledný stav, jejich chuť a vůni se používají tři základní techniky uzení, lišící se právě použitou teplotou kouře.

 

 

Uzení studeným kouřem (teplota do 25°C)

Tato metoda se používá u trvanlivých potravin dlouhodobé spotřeby. Velmi pomalým procesem doutnání při nízkých teplotách se uvolňují lehce prchavé aromatické látky, které vytvářejí jemnou uzenou chuť potravin . Používá se pro uzení trvanlivých klobás, salámů a celých kýt. Délka uzení je většinou 2 až 3 dny.

 

Uzení teplým kouřem (teplota do 60°C)

Používá se pro potraviny střední doby spotřeby. Při vyšších teplotách dochází k silnějšímu vývinu kouře s výrazným aroma. Typické je pro slaninu, klasické uzené maso, měkké salámy, klobásy, párky atd. Doba uzení je výrazně kratší než u studeného kouře. Uzeniny udíme 2 až 6 hodin, maso 6 až 12 hodin.

 

Uzení horkým kouřem (teplota do 100°C)

Používáme u potravin určených k přímé spotřebě. Intenzivní aroma kouře dodává potravinám výraznou chuť. Je vhodné pro předvařená masa a klobásy. Doba uzení je zde nejkratší, přibližně 1 až 2 hodiny.

 

Použité dřevo při uzení

Při uzení je volba správného dřeva hlavním faktorem úspěchu a kvality výsledných uzenin.

Pro vývin kouře se při uzení používá kvalitní zdravé suché dřevo z tvrdých dřevin bez kůry. Z tohoto dřeva se vyrábějí špalíky nebo piliny, drtě a štěpky různých hrubostí. Pro automatické udírny se používají brikety speciálně lisované bez přidání pojiv. Nejpoužívanější dřeviny jsou buk a olše. Pro různé potraviny a druhy masa lze volit aromatičtější dřeviny jako je švestka, třešeň a jabloň. Kdo rád experimentuje, může vyzkoušet i některé exotické dřeviny nebo již namíchané směsi dřevin.

Pokud potřebujete poradit s výběrem udírny nebo máte jiné otázky, budeme rádi, když nám zavoláte na tel. 495 760 302 nebo napíšete e-mail na info@udirny.eu